сряда, 10 май 2017 г.

План конспект на урок № 42 от учебника по математика на издателство „Булваст 2000” за 4. клас
Тема: Чертане на ъгъл по дадена градусна мярка
 Разработил: Димитрина Гочева
Цели:
Да се затвърдят знанията на учениците за изучената мерна единица (градус) и уменията за измерване на ъгли.
Да се формират умения за чертане на ъгъл по дадена градусна мярка.

Ход на урока:
Учениците се въвеждат в темата чрез мултимедийна презентация, която разглеждат в удобно за тях време.
У: Здравейте! Аз съм г-жа Гочева и днес ще ви покажа как да използвате един инструмент, който архитекти, инженерите, археолози използват всеки ден.
Този инструмент вече ви е познат от миналия урок. Спомняте ли си как се нарича? Точно така! Това е транспортир (или още се нарича ъгломер). Както наименованието му показва, него го използваме за да измерим колко градуса е даден ъгъл. С ъгломера не само могат да се мерят ъгли, но могат и да се чертаят ъгли. Преди да разберем как, трябва да сме сигурни, че можем без проблем да мерим ъгли. Да упражним уменията си от предходния път.
Даден е ъгъл РТК. Какъв е той по вид? Прав, остър или тъп? Вижда се с просто око, че ъгълът е остър (т.е. по-малък от 90 градуса). Но за да знаем колко точно градуса е, ще измерим с транспортир. Спомняте си как, нали!
Първо поставяш транспортира, върху едно от двете рамена - ТР или ТК. Аз ще го поставя върху ТР.
Внимаваш центърът на транспортира да съвпадне с върха на ъгъла.
Гледаш другото рамо на ъгъла към кое деление от транспортира показва.
Транспортирът, обаче,  има две скали с числа и може да се объркаме дали ъгълът е   30° или 150°. Как мислиш - този ъгъл 30° ли е или е 150°? Този ъгъл е остър (по-малък от 90 градуса) и затова ще гледаме градусната  мярка 30°.
Да разгледаме ъгъл СМD. Какъв е той по вид? Изглежда, като прав ъгъл, но никога не трябва да мерим на око. Винаги проверяваме с триъгълника. Да прав е. Можем да се убедим, че е прав и като измерим с транспортир. Ъгломерът показва 90°.
Да видим още един ъгъл – АОВ. Какъв е той по вид – остър, прав или тъп? За да сме сигурни налагам правият ъгъл на триъгълника. Ъгъл АОВ е по-голям от правия ъгъл, значи е тъп.
За да измеря колко точно градуса е, поставям транспортира на едно от рамената. Центърът съвпада с върха на ъгъла – т. О. Другото рамо сочи градусната мярка. Колко е голям този ъгъл? Ако си отговорил 120° си прав! Браво!
Припомнихме си как се измерва ъгъл с транспортир. А сега ще използваме транспортира, за да начертаем ъгъл, по дадена градусна мярка. Показвам ви как се чертае например ъгъл ВОС равен на 50°. По време на обясненията, само гледайте внимателно, без да чертаете.
За да начертаем ъгъл, колко лъча са необходими? Трябва да начертаем два лъча с общо начало. Частта от равнината заключена между тях, трябва да е равна на 50°, според условието.
Първо чертая лъч ОВ. Отбелязвам т. О върху лъча. Поставям транспортира така, че центърът на транспортира да съвпада с началото на лъча - т. О. Търся делението 50°. Но тук има деление 50° и тук има деление 50°. Кое да гледам? Поглеждам към тези деления от транспортира, при които нулата съвпада с лъча ОВ и продължавам да движа погледа си, докато стигна до първото делението, което показва 50°. Ще гледам това деление 50 и ъгълът ще бъде остър, нали? Ако гледам другото деление 50 ъгълът ще стане тъп и ще е грешно.
Поставям точка, където е делението 50° и отбелязвам точката да се нарича С. Отмествам транспортира и начертавам лъча ОС. Вече начертахме ъгъл ВОС=50°.
Сега вие, във вашите тетрадки, запишете датата, ъгъл ВОС=50° и се опитайте да начертаете ъгъла. Когато се видим ще проверя как сте се справили.
Чертането на ъгъл е забавно, нали? Просто трябва да запомним стъпките, които трябва да спазваме. Определи последователността на действията (стъпките са дадени разбъркано, след всяко щракване се пренареждат в правилната последователност).
Да упражним стъпките със следващата задача. Аз ще ви показвам как се чертае ъгъл, а вие наблюдавайте, без да чертаете.
Показвам как се чертае ъгъл, равен на 45°.
Начертавам лъч (рамото) ОМ.
Поставям центъра на транспортира върху точка О.
Търся върху транспортира делението 45° и внимавам коя от двете скали гледам.
Отбелязвам с т. N делението, показващо 45°.
Свързвам т. О и т. N.
Поздравления! Днес ти научи как се чертаете с ъгъл по дадена градусна мярка. Когато се видим ще ми покажеш ъгъла, който начерта съвсем сам, нали? До нови срещи!


По-сложните задачи не се преподават чрез асинхронен метод. По време на взаимодействието лице в лице във виртуална или традиционна класна стая се обсъжда дали можем да начертаем ъгъл ВОС=50°, ако лъчът ОВ сочи в друга посока и се прави демонстрация.
У: Да опитаме на начертаем лъча ОВ този път в тази посока. Отбелязвам т. О върху лъча. Поставям транспортира така, че центърът на транспортира да съвпада с т. О. Поглеждам към тези деления от транспортира, при които нулата съвпада с лъча ОВ и движа погледа си докато стигна до делението 50. Ъгълът трябва да е 50° (значи е остър). Поставям точка, където е делението 50 и отбелязвам точка С. Отмествам транспортира и начертавам лъча ОС.
Обяснението как се чертае тъп ъгъл също се дава по време на синхронно обучение, т.к учениците срещат по-големи затруднения там. Те често грешат коя от двете скали да гледат и клонят към чертане на остър ъгъл, дори това да противоречи на условието.
По време на синхронно обучение, което може да се осъществи чрез видео конференция, с учениците се провежда следният диалог:
У: Ще ви покажа как се чертае тъп ъгъл. Тъпите ъгли са по-големи от колко градуса?
Д: От 90.
У: Ще начертая ъгъл СОD=150°. Чертая лъч ОC. Отбелязвам т. О в/у лъча. Поставям транспортира така, че центърът на транспортира да съвпада с т. О. Поглеждам към тези деления от транспортира, при които нулата съвпада с лъча ОC и движа погледа си докато стигна до делението 150. (Ъгълът трябва да е тъп, нали). Поставям точка, където е делението 150 и отбелязвам точка D. Отмествам транспортира и начертавам лъча ОD.



Няма коментари:

Публикуване на коментар

Тест по математика за 4. клас І група Прочети внимателно всяка задача и отговори на въпросите от 1. до 11., като оградиш с кръгче сам...